ایران فان

مجله خبری: مصاحبه گم‌شده ۲۰۰۱ :A Space Odyssey جنجال‌ساز می‌شود؛ بالاخره استنلی کوبریک پایان فیلم را توضیح داد؟ + جزئیات - ایران فان

توضیحات
---
  • تاریخ : ۲۳ام تیر ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 74 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای مجله خبری: مصاحبه گم‌شده ۲۰۰۱ :A Space Odyssey جنجال‌ساز می‌شود؛ بالاخره استنلی کوبریک پایان فیلم را توضیح داد؟ + جزئیات بسته هستند

به گزارش مجله فیلم

پایان هیچ فیلمی به‌اندازه پیچیدگی و نمادین بودن ۱۵ دقیقه آخر «۲۰۰۱: ادیسه فضایی» اثر استنلی کوبریک مبهم نبوده است. سفر دکتر دیوید بومن به درون یک گرداب باعث شکل‌گیری بحث‌ها و تئوری‌های زیادی از طرف هواداران فیلم درباره اتفاقاتی که برای این شخصیت رخ خواهد داد شده است؛ اما حالا به نظر می‌رسد صدای مهم‌ترین شخصی که می‌تواند درباره پایان فیلم صحبت کند اثرگذار خواهد بود. درست است، از قرار معلوم خود استنلی کوبریک در مصاحبه‌ای که به تازگی در اینترنت ظاهر شده درباره پایان این فیلم توضیح داده است.
تصاویر مصاحبه مربوط به یک مستند در سال ۱۹۸۰ ساخته جونیچی یائوئی Jun’ichi Yaoi است. این کارگردان قصد ساخت پشت‌صحنه اتفاقات ماورائی که هنگام ساخت «درخشش» The Shining گزارش شده بود را داشت. این مستند هیچ‌گاه پخش نشد و به همین دلیل تاکنون این تصاویر دیده نشده باقی مانده بودند. در قسمتی از این مستند، یائوئی با کوبریک تماس می‌گیرد و صدای کوبریک از تلفن شنیده می‌شود که درباره پایان دوگانه «ادیسه فضایی» توضیح می‌دهد.کوبریک گفته: «از زمانی که فیلم منتشر شده سعی کردم که توضیحی راجع به آن ندهم. وقتی درباره ایده‌ها صحبت کنید، آن‌ها احمقانه به نظر می‌رسند، اما حالا سعی خودم را می‌کنم. ایده پایان فیلم از این قرار است که دکتر بومن توسط موجوداتی خدا-گونه (که آگاهی و انرژی خالص هستند و هیچ شکل یا فرمی ندارند) پذیرفته می‌شود. آن‌ها او را در محیطی قرار می‌دهند که از نظر من می‌توان آن را باغ‌وحش انسانی نامید و روی او مطالعاتی انجام می‌دهند. تمام زندگی او در این وضعیت و در این اتاق ادامه می‌یابد. او هیچ درکی از زمان ندارد. این اتفاق مثل چیزی که در فیلم دیدیم رخ می‌دهد.»
کوبریک توضیح می‌دهد که این موجودات خدا-گونه این اتاق را به این دلیل انتخاب کردند که: «آن‌ها فکر می‌کردند که دکتر بومن به‌گونه‌ای دلیر است، اما کاملاً مطمئن نبودند.» کوبریک این اتاق را با محل نگهداری حیوانات در باغ‌وحش مقایسه کرده است: «تفکر ما این است که باغ‌وحش محیط طبیعی برای زندگی حیوانات است.»کوبریک در ادامه افزود: «وقتی کار این موجودات با دکتر بومن تمام می‌شود، او به یک موجود ویژه تبدیل شده و به زمین بازگردانده می‌شود؛ او به نوعی سوپرمن تبدیل شده است.» کوبریک در آخر به ستاره مهم فیلم اشاره کرد: «ما تنها می‌توانیم تصور کنیم که چه اتفاقی برای او در زمین رخ می‌دهد. این یک مدل عالی برای سروکله زدن با اسطوره‌ها است و سعی ما بر این بود که این ایده را به ذهن تماشاچی بیندازیم.»
امسال فیلم «۲۰۰۱: ادیسه فضایی» ۵۰ ساله می‌شود و از اویل شروع تابستان در برخی سینماها نمایش دوباره آن آغاز شده است.
این مقاله برگرفته از نوشته زاک شارف Zack Sharf در سایت ایندی‌وایر indiewire.com است.

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: بلاگ نماوا” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

Post Views: 0منبع خبر

گرد آوری : مجله فیلم

مصاحبه گم‌شده ۲۰۰۱ :A Space Odyssey جنجال‌ساز می‌شود؛ بالاخره استنلی کوبریک پایان فیلم را توضیح داد؟

The post مجله خبری: مصاحبه گم‌شده ۲۰۰۱ :A Space Odyssey جنجال‌ساز می‌شود؛ بالاخره استنلی کوبریک پایان فیلم را توضیح داد؟ + جزئیات appeared first on فیلم.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.